As of August 2021 I am a Senior Research Fellow at the Johannesburg Institute for Advanced Study.

Previously I was a Senior Lecturer in Economics at the University of Johannesburg, from August 2016 to July 2021. From July 2014 to July 2016 I worked as an economist in the South African Parliamentary Budget Office and continued my intellectual/academic work in my own time. Before that I was a lecturer and PhD candidate in the School of Economics at UCT and briefly a Senior Researcher at the Development Policy Research Unit. I received my PhD in Economics in 2014.

I have a very wide range of intellectual/academic interests – see my research page and sub-pages for some detail. My Google Scholar and ORCID pages tend to have my most recent publications.